abdoli
04 مرداد 1401 - 13:29

منشأ همه هنرها عاشورا است

نشست خبری فراخوان‌های هنری رسانه‌ای هیأت با حضور داوران این رویداد در محل یادمان شهدای انقلاب اسلامی سرچشمه برگزار و از ۸ فراخوان رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری فراخوان‌های هنری رسانه‌ای هیأت امروز با حضور داوران این رویداد در محل یادمان شهدای انقلاب اسلامی سرچشمه برگزار شد.

خبرنگار مهردر این نشست حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد قائم مقامی به ایراد سخنرانی پرداخت و درباره نهضت امام حسین (ع) اظهار داشت: ماجرای عاشورا قصه است اما نه قصه‌ای در کنار دیگر قصه‌ها که برخی تصور می‌کنند. ماجرای امام حسین قصه مطلق است، ماجرایی است که تمام ماجرای بشریت متأثر از آن است.

وی افزود: چه می‌شود این واقعه رخ می‌دهد؟ در اینجا شاهد یک دوگانگی هستیم، نخست ظلماتی را می‌بینیم که تاریکی مطلق بوده و ثمره بی معرفتی انسان‌ها است و در مقابل نوری ظاهر می‌شود که به تعبیری انفجار نور است که این انفجار نور برآمده از معرفت‌ها و حکمت‌ها است. یکی از ویژگی‌های واقعه عاشورا این است که اگر کسی در این مسیر قرار گرفت با حقیقت و معرفت آشنا می‌شود.

این استاد حوزه علمیه تصریح کرد: اگر در این ماجرا زیبایی متجلی می‌شود دیگر این زیبایی به زشتی مبدل نخواهد شد. اگر این ماجرا لذت بخش است و کسی این لذت را چشید دیگر از این دستگاه خارج نخواهد شد. در این قصه بعد از آن ظلمت مطلق انفجار نوری است که برآمده از حقیقت است. در دستگاه امام حسین حقایق جدید مطرح می‌شود.

دستگاه امام حسین رمز نجات عالم از مصیبت است

دستگاه امام حسین رمز نجات عالم از مصیبت استدستگاه امام حسین رمز نجات عالم از مصیبت استقائم مقامی یکی از ابعاد این واقعه را هنر برشمرد و بیان داشت: هنر در دستگاه امام حسین موج می‌زند، حکمت با شیدایی و شور آشکار می‌شود، در دستگاه امام حسین عالم که غم زده است شاد می‌گردد. ما معتقدیم با شهادت امام حسین عالم وجود، ماتم زده شده و شرط خروج از این ماتم، درک این ماتم زدگی است. یکی از حکمت‌های دستگاه امام حسین آن است که جهان را از مصیبت نجات می‌دهد.

وی افزود: عمر سعد سمبل تراژدی عاشورا و امام حسین سمبل حماسه عاشورا است. تراژدی آنجا است که وقتی انسان می‌تواند بین جهنم و بهشت انتخابی داشته باشد جهنم را انتخاب کند.

این استاد حوزه علمیه ادامه داد: منشأ همه هنرها عاشوراست، شعر، ادبیات، نمایش، عکاسی و … همه منشایی در عاشورا دارند. هیأت‌ها نماد ثقل اصغر هستند و از اصیل‌ترین نهادهای اجتماعی به شمار رفته که نقش مهمی در ترویج حقایق زیبایی‌ها و هنر دارند. در هیأت می‌توان دین خدا و لذت و آزادی را تجربه کرد.

قائم مقامی بیان داشت: در دستگاه تربیتی امام حسین آیینه‌ای در مقابل انسان قرار داده می‌شود که انسان در آن زیبا نشان داده شده در حالی که انسان می‌داند نواقصی دارد. برای همین اشک می‌ریزد تا از این نواقص و زشتی‌ها پاک شود.

رونمایی از ۸ فراخوان هنری رسانه‌ای هیأت

رونمایی از ۸ فراخوان هنری رسانه‌ای هیأترونمایی از ۸ فراخوان هنری رسانه‌ای هیأتدر ادامه رحیم آبفروش رئیس جامعه ایمانی مشعر به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: امسال وارد دهمین سال فعالیت رسانه هنری هیأت می‌شویم و قدیمی ترین فراخوان مربوط به فراخوان عکس و پوستر می‌شود.

آبفروشمشعرترینوی افزود: امروز ۸ فراخوان هنری رسانه‌ای هیأت رونمایی می‌شود که شامل یازدهمین سوگواره عاشورایی عکس هیأت، یازدهمین سوگواره عاشورایی پوستر هیأت، دومین فراخوان تصویرسازی هیأت، سومین فراخوان تولیدات ویدئویی هیأت، سومین فراخوان نشان هیأت، سومین فراخوان تولیدات صوتی هیأت، سومین فراخوان گرافیک‌متحرک هیأت و دومین فراخوان حروف نگاری هیأت می‌شود. ۳ فراخوان سرود، تعزیه و گرافیک محیطی هیأت را نیز امیدواریم به این فراخوان اضافه کنیم.

اعتکاف حرفه‌ای و تخصصی ۵۰۰ هنرمند در بارگاه ملکوتی امام رضا

اعتکافاعتکافحرفه‌ای و تخصصی ۵۰۰ هنرمند در بارگاه ملکوتی امام رضاحرفه‌ای و تخصصی ۵۰۰ هنرمند در بارگاه ملکوتی امام رضارئیس جامعه ایمانی مشعر بیان کرد: دریافت آثار از اول محرم در دو وبگاه مستقل رسانه هیأت و هنر هیأت آغاز می‌شود و اختتامیه این فرآیند تا تاریخ ۲۲ مهرماه است. همچنین در آذرماه داوران آثار دریافتی را ارزیابی و داوری خواهند کرد.

مشعروبگاهآبفروش با بیان اینکه تلاش خواهیم کرد ارزیابی آثار آذرماه به اتمام برسد تا اختتامیه آن برگزار شود، گفت: طی این اتفاق به موازات آن برای تقویت فراخوان شاهد یک ابر رویداد کم نظیر با عنوان سفینه النجاة خواهیم بود و هنرمندان هیأتی در جوار بارگاه ملکوتی حرم امام رضا (ع) که تعداد آن قریب به ۵۰۰ هنرمند می‌شود به مدت سه روز در این بارگاه ملکوتی معتکف شده و یک اعتکاف حرفه‌ای و تخصصی را به جای آورند و به خلق اثر بپردازند.

آبفروشالنجاةوی افزود: این هنرمندان مبتدی نیستند، توانمند هستند و آثار تولیدی در معرض دید نهادها و عموم گذاشته خواهد شد. خروجی این آثار کتاب‌های نفیسی است که منتشر و در دسترس عموم گذاشته می‌شود. تا کنون ۱۲ جلد کتاب چاپ شده و چند جلد دیگر در دست چاپ است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 468021