abdoli
03 اسفند 1401 - 12:02

رایزنی امیرعبداللهیان با همتای عراقی در بغداد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با فؤاد حسین همتای عراقی در بغداد دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در رأس هیأتی و در پاسخ به دعوت رسمی همتای خود بامداد امروز (چهارشنبه) سوم اسفند ماه وارد بغداد شد، دقایقی قبل با فؤاد حسین وزیر خارجه عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

امیرعبداللهیان و هیأت همراه در بدو ورود به بغداد، با حضور در محل اقدام تروریستی و جنایتکارانه دولت آمریکا، به شهیدان سپهبد حاج قاسم  سلیمانی، ابومهدی المهندس و دیگر شهدای این اقدام تروریستی ادای احترام کردند.

امیرعبداللهیان همچنین قرار است با رئیس جمهور، نخست وزیر، رئیس پارلمان، رئیس شورای عالی قضایی و رئیس شورای امنیت ملی عراق دیدار و در خصوص روابط دو کشور و همکاری‌های منطقه‌ای گفتگو کند.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه اول اسفند ماه از سفر قریب الوقوع امیرعبداللهیان به عراق خبر داد و گفت: این سفر در ارتباط با موضوعات مختلف روابط دوجانبه ایران و عراق انجام خواهد شد و در تکمیل رایزنی‌ها و مشورت‌های منطقه‌ای ایران با کشورهای دوست و همسایه خواهد بود.

«احمد الصحاف» سخنگوی وزارت امور خارجه عراق هم عصر سه‌شنبه دوم اسفند ماه، درباره سفر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه به بغداد گفت که وی در این سفر با رؤسای سه‌گانه (نخست‌وزیر، رئیس‌پارلمان و رئیس‌جمهور)، مشاور امنیت ملی عراق و با همتای خود فؤاد حسین وزیر خارجه عراق و معاون نخست‌وزیر به منظور بررسی روابط دوجانبه در تمام زمینه‌ها و راه‌های استفاده از گفت‌وگو به عنوان دریچه‌ای برای افزایش همکاری‌های مشترک در راستای تقویت امنیت منطقه و ثبات آن و بازتاب مثبت این گفت‌وگوها بر دو ملت همسایه دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

امیرعبداللهیان و فؤاد حسین وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و عراق ۲۲ بهمن ماه تلفنی گفت‌وگو کرده بودند و در این گفت‌وگو آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. طرفین همچنین در خصوص گام‌های مرتبط با توافق برای رفع تحریم‌ها رایزنی کردند. وزیر خارجه عراق در این گفت‌وگوی تلفنی از حسین امیرعبداللهیان یرای سفر به بغداد دعوت به عمل آورد.

این دومین سفر امیرعبداللهیان به بغداد است. او ششم شهریور ماه سال گذشته (۱۴۰۰)‌ نیز برای شرکت در نشست بغداد ۱ و در اولین سفر خارجی‌اش بعد از تصدی سمت وزارت خارجه به عراق سفر و ضمن شرکت در این نشست و ایراد سخنرانی با مقامات عراقی دیدار و گفت‌وگو کرد.

پایان پیام:

منبع: فارس
شناسه خبر: 1050214